Divadelní spolek "JEŠTĚ NE!"

ROZHOVORY - LÍDA

DSC_5104

Jak jsi se dostal(a) k divadelnímu spolku “Ještě NE!”?

V rámci autoterapie jsem své klientce diagnostikovala neschopnost kongruentního vyjadřování vnitřních prožitků a nařídila ji léčbu skrze divadlo.


Čím se zabýváš, když nehraješ divadlo?
Většinu dne naplním sledováním lidí ve svém okolí. Počínaje cestou do práce, ideálně přeplněnou tramvají, kde sleduji rozličné reakce na tuto stresovou situaci, pokračuji během pracovního procesu, během něhož jsem denně obdarovávána kontaktem s širokým vzorkem české a dokonce i zahraniční populace, což jen rozbujňuje moji již tak barvitou fantazii. Poznatky získané během dne pak ukládám do nejzazších zásuvek své mysli, abych je pak v pravý okamžik na jevišti otevřela.


Co tě baví na hraní divadla?
Pro mě je to spíše bolestivý proces, nutný k vlastní proměně v komplexnější bytost.

Solitaire.sk/cz je hra o osamělosti a neschopnosti či nemožnosti vzájemně komunikovat. Čím tě zaujala natolik, že ses rozhodl(a) hrát jednu ze čtyř hlavních postav?
Musím se přiznat, že jsem úplně netušila, co se vlastně bude hrát, ale již jsem byla přesvědčena, že to pro mě bude dobré.

Myslíš, že jsou lidé dnes osamělí víc než dřív? Čím to je?
V noci, když se ve svých snech vtělím do své prababičky cítím velkou osamělost – žena obklopená dětmi, které ve své chudobě sama nemůže nakrmit, poněvadž její manžel padl ve válce…naštěstí se pak vzbudím a mohu vyrazit do nonstop Tesca na Anděl, kde tyto noční můry zajím Nutelou.

Co bys řekl(a) o své postavě? Máte něco společného?
Absolutně nic, a za tím si stojím.

Čím ti vadí?
Postava není konfrontována se skutečnými problémy dnešního světa.


Jak probíhalo zkoušení? Co pro tebe bylo nejtěžší? Jak často jste zkoušeli?
Bolestivě, v křečích. Ty křeče právě. Příliš často.


Tvoji postavu sdílíš ještě s jedním hercem. Obáváš se srovnání anebo je to i v něčem výhoda?
Je tu skutečně poněkud málo místa. Proč jen jsem tu proklatou Helenu do souboru zvala.


Luna je tvoje 3. divadelní role. Cítíš, že se jako herec(čka) vyvíjíš? Liší se tahle nová role od těch předchozích nebo mají i něco společného?
Vzhledem k vzrůstajícímu z okolí absorbovanému vzorku, se rozšiřuje i můj herecký rejstřík. Takže ano, musím říct, že ano….Role se liší především množstvím textu, který je třeba nabiflovat. Bude tedy výzvou nastávajících dní, zda se podaří během premiéry a možná i následných repríz, budou-li, vybavit si všechny repliky….Společně jako předchozí role se jedná o osobu depresivní, se sklony ke zvýšené sebekritice, s poměrně vysokou mentální inteligencí, kompenzovanou jakousi sociální retardací, se slabými sociálními vazbami a poddajnou vůči dominantním jedincům.Na co bys nalákal(a) diváky? Proč by se měli 20. září přijít do Barevné kavárny podívat na premiéru?
Upřímně nevím, zvlášť když jsem se právě dozvěděla o absenci profesionálního baru a občerstvení na premiéře…no snad alespoň nakoupím koláče, víno, vodku a snad se něco stane.
Ludmily Kalivodové se ptal David Kufa.